Tillsammans gör vi skillnad
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
VB97 Innebandy, en förening för alla
Mångfald - Glädje - Gemenskap - Fair Play

Efter 16 års väntan: VB97 redo för comeback i Division 5 södra, Conny har ordet
2025-10-02 20:22
Foto: Idrottsfoto

Imorgonkväll markerar en milstolpe för innebandyn i Veberöd. Efter 16 år är VB97 äntligen tillbaka i seriespel på seniorsidan. Laget inleder med bortamatch mot Hofterups IBF i herrar Division 5 södra – en drabbning som betyder mycket för både föreningen och bygden.

Inför premiären har vi pratat med tränaren Conny Nilsson om känslorna, förberedelserna och vad som väntar när laget nu skriver ett nytt kapitel i föreningens historia.

 

1. Fredagen markerar en milstolpe för föreningen – 16 år har gått sedan VB97 senast spelade seniorinnebandy. Vad betyder den här återkomsten för dig personligen och för klubben som helhet?
– En återkomst i seriespel för föreningen är en stor vinst och ett långsiktigt projekt. Och för mig är det roligt då jag började min innebandykarriär i denna föreningen.

 

2. Om du summerar försäsongen – vilka delar av lagets utveckling är du mest tillfreds med inför premiären?
– Vi har spelat många matcher som vi har lärt oss väldigt mycket av. Vi har utvecklat vårt spel och spelare på ett sätt som enbart erfarenhet kan ge.

 

3. Hofterups IBF väntar i första omgången. Vilken bild har du av motståndet och vad tror du kommer att prägla matchen?
– Jag vet inte så mycket om Hofterup alls mer än att jag vet att de är duktiga och har erfarenheten på sin sida.

 

4. Vilka taktiska nycklar blir avgörande för att VB97 ska kunna inleda säsongen med en seger?
– Vi kommer alltid gå för vinst oavsett motstånd. Det kommer bli vårt driv. Sen vad det blir kan bara tiden utvisa.

 

5. Publiken har längtat efter den här dagen i många år. Vad vill du att supportrarna ska känna när de ser laget gå ut på planen på fredag kväll?
– Jag vet inte någonting om vad publiken har längtat efter eller ej, men jag vill att vi ska försöka bygga upp en innebandy kultur i Veberöd.

 

6. Är det någon spelare eller lagdel som du tycker kan komma att bli extra viktig för oss i premiären?
– Jag förlitar mig fullständigt på de spelare jag har tagit ut till premiären där vi alla bär det stora ansvaret tillsammans.

 

7. Om du skulle beskriva känslan inför fredagens match med tre ord – vilka ord väljer du då?
– Nervös. Spänning. Förhoppning.

 

8. Som avslutning – vad tror du det står på resultattavlan när 60 minuter är färdigspelade på fredag kväll?
– Detta är en sådan fråga jag aldrig kommer våga ge dig ett svar på, men jag hoppas att resultatet alltid kommer att spegla matchen.

 

Nu väntar premiären mot Hofterups IBF. Fredagens match blir mer än bara en säsongsstart – det är en historisk kväll där VB97 tar sina första steg tillbaka på seniornivå.

 

Patrik Cronqvist fortsätter i VB97 – målskytt, ledare och förebild
2025-09-30 19:39
Foto: Idrottsfoto | Anton Lindfors Foto

VB97 är mycket glada att kunna presentera att Patrik Cronqvist fortsätter i vårt nystartade herrlag. Patrik har under många år varit en central del av föreningen, både som spelare och som tränare för vårt PF 12/15-lag.

Att han nu väljer att vara med från starten av herrsatsningen är ingen slump. För Patrik handlar det om att bygga vidare på något som började redan för mer än ett decennium sedan – ett kompisgäng som tog plats på innebandyplanen, och som nu vuxit till ett nytt herrlag. Han beskriver det själv som “fantastiskt” att vara tillbaka i det lag där resan en gång började – och (tillfälligt) slutade för nästan lika länge sedan.

De senaste åren har hans största drivkraft varit att Veberöd ska kunna erbjuda sina unga spelare ett lag att växa in i när de blir äldre. Samtidigt visar Patrik att han fortfarande levererar på planen. I motionsserien stod han för 34 matcher, 17 mål, 9 assist och totalt 26 poäng – ett tydligt kvitto på att han fortfarande är en spelare som gör skillnad.

Med sitt stora engagemang, sin rutin och sin glädje för sporten blir Patrik en naturlig ledargestalt i laget. På planen är han känd som en teknisk och kontringsstark spelare, en slitvarg som alltid ger sitt allt och gärna bidrar med både mål och assist.

 

Connys ord om Patrik:
- Patrik är en välkänd spelare i föreningen. Kännetecken med honom är ett stort hjärta och enorm kämparglöd. Jag ser fram emot att ha honom i truppen i år för att hjälpa till och fostra våra unga spelare så de kan få samma kärlek till sporten.

 

Intervju med Patrik

1. Du skriver på för VB97 inför nästa säsong – vad låg bakom det beslutet?
- Att vara med på resan från början, att vara ett kompisgäng som började spela för mer än ett decennium sen till att bli ett nytt herrlag tycker jag är fantastiskt. Extra kul är det att vara tillbaka i det laget där en resa en gång i tiden började och (tydligen tillfälligt) slutade för nästan lika längesen. Min största drivkraft de senaste åren har varit att Veberöd ska ha möjlighet att erbjuda sina unga spelare ett lag att spela i när de kommer upp i åldern. Sen är det ju riktigt kul att spela innebandy!

2. Hur skulle du beskriva dig själv som spelare, och vad hoppas du kunna bidra med till laget?
- Jag ser mig själv som en kontring stark spelare med bra teknik som är lugn och alltid ger mitt allt oavsett vad. Jag hoppas att jag kan bidra med många assist och mål samt sprida god stämning i laget.

 

3. Vad ser du mest fram emot under den kommande säsongen?
- Att se hur laget tillsammans hittar varandra och byggs upp. Samt att se våra unga spelare utvecklas och ta plats.

 

Fem snabba med Patrik

Veckomatch eller helgmatch?
– Det som passar in i livspusslet just då

Mål eller assist?
– Det laget behöver

Låt du gärna lyssnar på innan match?
– Ingen speciell

Favoritmat inför match?
– Havregrynsgröt eller någon pastarätt

Morgonmatch eller eftermiddagsmatch?
– Det som passar in i livspusslet just då 

 

VB97 är stolta över att Patrik Cronqvist fortsätter resan i rödsvart. Med hans erfarenhet, klubbhjärta och vilja att bygga för framtiden blir han en av nyckelspelarna i vårt herrlag.

 

Ung målvaktstalang klar för VB97 – Välkommen Zackarias Borgström!
2025-09-25 17:10
Foto: Anton Lindfors Foto

VB97 Innebandy kan idag stolt presentera vårt senaste nyförvärv – målvakten Zackarias Borgström, född 2008, som ansluter inför säsongen 25/26.
Zackarias kommer senast från IBK Genarp där han nästan har spelat hela sin ungdomskarriär, och tar nu klivet upp till seniorinnebandyn i Veberöd.

 

Med Zackarias mellan stolparna får vi inte bara en målvakt med snabba reflexer och stark närvaro i målet – vi får också en positiv lagkamrat som alltid bidrar med energi både på och utanför planen. Vår målvaktsuppsättning är nu starkare än någonsin och redo att utmana om titeln som seriens bästa.

 

Connys ord om Zackarias: 
- Zackarias (Zacke) är en målvakt jag har känt en längre tid och haft äran att följa. Större intresse och kärlek till innebandy kan man inte hitta. Jag ser fram emot att se honom göra sina första senior säsonger med oss i VB97.

 

Intervju med Zackarias

 

1. Du skriver på för VB97 inför nästa säsong – vad låg bakom det beslutet?
- Först och främst är det för lagkamraterna, positiviteten under träningarna och engagemanget. Sen är speltiden i målet en viktig del också.

 

2. Hur skulle du beskriva dig själv som målvakt, och vad hoppas du kunna bidra med till laget?
- Jag är en väldigt engagerad och aktiv målvakt. Jag hoppas kunna bidra med en positiv inställning och många fina räddningar.

 

3. Vad ser du mest fram emot under den kommande säsongen?
- Spelandet! Det är alltid kul med så många timmar i kassen som möjligt.

 

Fem snabba med Zackarias

 

1. Vad är det bästa med att vara målvakt?
- Räddningarna, helt klart.

 

2. Har du någon speciell ritual innan match?
- Inte direkt – men jag gillar att gå in och känna på bollen i god tid innan match.

 

3. Handskar eller bara händer – vad föredrar du?
- Alltid handskar, jag har aldrig kört utan!

 

4. Vad tänker du när du räddar ett friläge?
- Inte så mycket faktiskt – det är ju bara ett räddat mål.

 

5. Vad är det bästa sättet att psyka en straffskytt?
- Jag är ingen ”psykare”, tycker det är lite tramsigt.

 

Vi tackar Zackarias för frågestunden och ser nu fram emot den historiska seriepremiären borta mot Hofterups IBF – endast 8 dagar kvar!

// AL 

 

Nyheter från våra lag
Det finns inga nyheter..
 
Senior Sponsor
Huvudsponsorer Ungdom
Samarbetspartners
Sponsorer